Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

EKG (elektrokardiografie)

EKG je vyšetřovací metoda, kterou zaznamenáváme elektrickou aktivitu srdce. Každý srdeční stah je spouštěn elektrickými impulzy, které vznikají ve specializovaných buňkách v pravé srdeční síni. Tyto signály jsou pak rozvedeny po celém srdci, aby nakonec aktivovaly činnost buněk srdečního svalu. Výsledkem je koordinovaný srdeční stah. Šíření elektrického vzruchu monitorujeme právě pomocí EKG. Podle výsledného tvaru křivky můžeme usuzovat na nejrůznější onemocnění srdce – od poruch rytmu přes infarkt myokardu, chlopenní vady či vzácná onemocnění srdečního svalu.

EKG je neinvazivní a nebolestivé vyšetření. Není k němu třeba zvláštní přípravy. Jen těsně před měřením nepijte studenou vodu, což by mohlo ovlivnit kvalitu EKG křivky, a vyvarujte se náročnější fyzické aktivity, která vede ke zvýšení srdeční frekvence. Při natáčení EKG křivky budete ležet na zádech na vyšetřovacím lůžku nazí od pasu nahoru. Sestřička Vám připevní celkem 10 EKG svodů – šest na hrudník a jeden na každou končetinu. Nahrávání EKG záznamu většinou netrvá déle než půl minuty. Normálně při tom dýchejte, klidně ležte, uvolněte se. Lékař EKG křivku obvykle hodnotí ihned poté, co je pořízena.