Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Měření krevního tlaku

Měření krevního tlaku jednoduché vyšetření, které si na kvalitním přístroji můžete provádět i sami doma. Tímto vyšetřením zjišťujeme hodnoty tlaku v krevních tepnách v závislosti na činnosti srdce. Zjištění hodnoty krevního tlaku patří mezi rutinní vyšetření v ordinaci lékaře. Hypertenzní choroba je rizikovým faktorem rozvoje závažných kardiovaskulárních onemocnění jako jsou cévní mozková příhoda a infarkt myokardu. Proto byste od věku 18 let měli absolvovat měření alespoň každé 2 roky, aby případná hypertenzní choroba byla včasně zachycena. Pokud se již s vysokým krevním tlakem nebo jiným onemocněním srdce či cév léčíte, tak jsou samozřejmě namístě daleko častější a pravidelné kontroly.

Jak můžete orientačně hodnotit výsledek měření krevního tlaku ukazuje následující tabulka:

Horní (systolický) tlak v mmHg Dolní (diastolický) tlak v mmHg Vaše kategorie
pod 90nebopod 60nízký krevní tlak (hypotenze)
pod 120apod 80normální krevní tlak
120-139nebo80-89prehypertenze
140 a vícenebo90 a vícehypertenzní choroba

Hodnoty měření krevního tlaku mohou být v ordinaci lékaře zkresleny, protože se jedná o cizí a stresující prostředí. Také může vzniknout potřeba toho, aby se zjistilo, jaké jsou hodnoty Vašeho krevního tlaku v průběhu dne a noci v domácím prostředí nejen k diagnostice možné hypertenzní choroby, ale i u léčených nemocných k posouzení správné terapie. K tomu využíváme speciálních přístrojů, tzv. „holterů“, kterými můžeme 24 hodin monitorovat hodnoty Vašeho krevního tlaku.

V dohodnutém termínu se dostavíte do naší ordinace. Odložíte si oblečení na horní polovině těla, ženy si ponechají podprsenku. Sestřička Vám nasadí na paži manžetu k měření krevního tlaku a vlastní měřák o velikosti walkmana Vám připevní okolo pasu. Poté zkontroluje, jestli měření funguje. Pokud je vše v pořádku, tak se zapůjčeným přístrojem a deníčkem k zapisování událostí odejdete domů. Holter Vám bude měřit tlak v denní době každých 15 minut, v noci co půl hodiny. V době vlastního měření je vhodné paži uvolnit a neohýbat. Při chybném změření se může nafouknutí manžety během krátké doby opakovat. Aby nedošlo k nepřesnostem v záznamu, případně k poškození přístroje, musíte se vyvarovat pohybu v blízkosti silných magnetických polí, elektromotorů. Přístroj nesmí přijít do kontaktu s vodou. Během vyšetření není nutné žádné další omezení. Deníček slouží k zaznamenávání veškeré činnosti, která ovlivňuje krevní tlak, fyzická námaha, psychický stres, užívání léků, nespavost a doba spánku. Přístroj je diskrétní, malý a tichý, lze jej schovat pod volné oblečení a normálně s ním pracovat. Nesmí se namočit ani upustit na zem. Po vrácení přístroje jsou hodnoty načteny počítačem a následně zhodnoceny lékařem.