Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Neinvazivní 24hodinová monitorace EKG (EKG Holter)

Holterovský monitor je přístroj asi o velikosti walkmana, který nahrává Váš srdeční rytmus. V naší ambulanci zajišťujeme monitorování o trvání 24 hodin. Ve spolupráci s kardiocentrem Třinec Podlesí je možné zajistit sledování dlouhodobější. V průběhu tohoto času Vám zařízení bude zaznamenávat EKG křivku každého srdečního stahu. Holterovské sledování se obvykle provádí v případě, když rutinní kratší EKG záznam prováděný v ordinaci neumožní lékaři získat dostatečné informace o Vašem zdravotním stavu. Chůze s holterovským monitorem může být sice trochu nepohodlná, ale jedná se o důležitý test, který může lékaři významně pomoci v diagnostice Vašeho problému. Nejčastěji se holterovská EKG monitorace využívá v došetření arymií, pocitů bušení, přeskakování srdce, nepravidelného rytmu, mdlob či stavů na omdlení. Váš lékař může také objednat toto vyšetření v případě, že je Vaše srdeční onemocnění spojeno s rizikem vzniku životu nebezpečných nepravidelností rytmu. Jak již bylo zmíněno výše, pokud se arytmie nezachytí v průběhu 24hodinového testu, je možno zajistit dlouhodobější vyšetření. Ve speciálních případech dokonce existuje možnost chirurgického zavedení malého smyčkového nahrávače podkožně do oblasti hrudníku monitoraci srdečního rytmu trvající měsíce i roky.

Vyšetření EKG Holterem není spojeno se žádnými významnými riziky, snad jen s nepohodlím nebo podrážděním kůže v místě nalepení EKG elektrod. Holterovský monitor se nesmí namočit, proto se v průběhu vyšetření nemůžete koupat či sprchovat. Přístroj by se zničil. Funkce zařízení nebývá obvykle ovlivněna jinými elektrickými přístroji, ale měli byste se vyvarovat kontaktu s detektory kovů, magnety, mikrovlnou troubou, elektrickými pokrývkami, holícími strojky či zubními kartáčky, protože by tyto spotřebiče mohly rušit signál z elektrod k vlastnímu monitoru. Z podobného důvodu by měly mýt od monitoru vzdáleny alespoň na 20 cm mobilní telefony nebo hudební přehrávače. K nasazení EKG holterovského monitoru se dostavíte do naší ordinace v dohodnutém termínu. Před zahájením testu je vhodné být okoupán nebo osprchován, protože monitor se nesmí navlhčit či dokonce namočit. Mužům doporučujeme oholit si hrudník. U nás si odložíte oblečení na horní polovině těla, ženy i podprsenku. Sestřička Vám na hrudník umístí elektrody, které budou snímat Vaši srdeční aktivitu, ty poté propojí s vlastním nahrávačem. Otestuje, jestli přístroj správně funguje, poté odejdete domů. Vlastní nasazení přístroje trvá asi 10 – 15 minut. Během monitorace si budete do deníčku zapisovat Vaše denní aktivity. Také je obzvláště důležité zmáčknutím signálního tlačítka na nahrávači zaznamenat čas potíží jako je bušení či přeskočení srdce, dušnost, bolest na hrudi, točení hlavy. Jak bude měření zahájeno, tak holterovský nahrávač ani elektrody nesmíte sundávat, musíte je nosit po celou dobu testu i během spánku. Při vyšetření můžete provádět Vaše běžné denní činnosti. V dohodnutém termínu přístroj odevzdáte zpět v naší ordinaci spolu s deníčkem se zápisem Vašich aktivit. Odpojování elektrod může být nepříjemné, je to podobné jako odlepení náplasti. Vyhodnocení testu obvykle trvá delší čas, o výsledcích Vás bude lékař informovat při dohodnutém kontrolním vyšetření.